Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kronika akcí

2012 :

8. 2.

img_1601.jpg Proběhla první letošní akce, během které jsme prozkoumávali bývalý tok potoku za TOSkou.

 

 

 

Momentálně, kdy se zdá, že se nic neděje, tak pátráme v knihovnách, archivech a mezi pamětníky a mohu vám říci, že se máte na co těšit.

20. 5.

img_0096.jpgVydali jsem se na Zlobici a pořídili pár dalších fotek. Nafotil jsem i dřevozemní objekt 3, který se trochu propadl a vypadá spíše na palebný objekt.

 

 

 

7. 6.

Vedl jsem atletickimg_0289.jpgý trénink a byli jsem se proběhnout na Zlobici. Zjišťuji, že někdo "jen tak pro zábavu" rozmlátil strojovnu. Nemám foťák, abych to vyfotil. Proto přikládám fotku z další výpravy.

 

 

 

12. 6.

img_0268.jpgVypravil jsem se znovu nafotit objekty na Zlobici. Objevil jsem mj. i skládku prefabrikátů. Fotky z této akci jsou na rajčeti.

 

 

 

 

7. 7.

img_0487.jpgProběhla výprava zaměřená na zkoumání velkého nouzáku v úkrytu Uk-5. Podařilo se nám odkopat předchůdce PZD desky a zjistili jsme pravděpodobný důvod vzniku této atypičnosti. Více o výsledcích se dozvíte v připravovaném článku. Dále se podařilo vynosit 2 kbelíky hlíny z Uk-7, kterou jsme zde nahrnuli při čištění odvodnění na konci loňského roku.

 

 

14. 7.

img_0568.jpgSpolu s kolegy z Brna jsme uspořádali výbornou výpryvu, během které jsme navštívili všechny úkryty, pozorovatelny, starou trafostanici a štoly v Zárubě. Hned po skončení jsme se domluvili na příští cíl - Zlobici, kterou chceme vzít stejně podrobně a vyčerpávajícím způsobem.

 

 

30. 7. - 4. 8.

img_0647.jpgByli jsme vypomáhat na Boudě a během práce jsme se stihli vypravit i na Hůrku - smaozřejmě taky pracovně. Všem Boudařům ( a nejvíc Ondrovi Tomanovi ) moc děkuji za skvěle strávený týden. Pár fotek snad časem dostanu na rajče.

 

 

 

8.9.

img_1945.jpgProběhla akce zaměřená na průzkum einmannbunkerů a doplnění našich výkresů o další podrobnosti, na jejichž základě zpracuji článek. U objektu 4 jsme se uvnitř dokopali na dno zvenku začalo odkopávání polozasypaného vchodu, kvůli oměření vnější výšky objektu a dvířek. Nastihli jsme to dokončit, tak snad příště.

 

 

11.9.

img_2011.jpgPokračovaly výkopové práce na Po-4. Narazili jsme na konec obetonování, nikoli na spodku prefabrikát, který chceme odkopat až po dno. Uvnitř jsem nalezl rozlámaná prkénka ze sedátka. Takžer nás ještě minimálně jedna výkopová akce čeká.

 

 

23.9.

img_2074.jpgMimokuřimská akce - návštěva Stránské skály, kde jsme nafotili prefabrokovaný protiletecký úkryt a část štol.

 

 

 

27.-30.9.

img_2681.jpgVypomáhali jsme na tvrzi Bouda při přípravách na zimu a dokumentovali část tvrze Hůrka. Celé podzemí už je připravené na první návštěvníky.

 

 

 

6.-7.10.

img_2766.jpgProběhla naše výstava Protiletecké úkryty v Kuřimi na Medových dnech v kuřimském zámku v rámci výstavky historických předmětů. Děkujeme všem, kteří ji navštívili. Pro ty, kteří výstavu nestihli - celá naše výstavka bude k vidění ještě někdy jindy.

 

 

26.10.

img_2956.jpgDíky veliké ochotě pana Urbánka jsme navštívili areál bývalého 7. protiletadlové raketového oddílu v Ořechově u Brna. Chceme celý areál důkladně změřit a zdokumentovat.

 

 

 

1.12.

img_3214.jpgBěhem prvního prosincového dopoledne proběhla cyklovýprava na Podlesí a do jeho okolí. Nafotili jsme pár zákopů z roku 1945, studny pro továrnu a přilehlou nádrž. Celý cyklovýlet měl kolem 10 km a nebyl moc obtížný. Trasu časem zveřejníme, stejně jako výsledky výpravy.

 

 

28. - 29.12.

img_3417.jpgProběhlo natáčení dokumentu o ořechovském oddílu PVO, kde jsem měl možnost pomoci. Celý dokument by měl po dokončení být k vidění na youtube. Sobotní den byl zakončen neplánovanou vycházkou k Modřickému nádraží zapříčiněnou tím, že mi ujel autobus. Po cestě jsem alespoň mohl zdokumentovat pozůstatky německé průchozí dálnice a udělal tak krásné zakončení tohoto bunkráckého roku.

 

2013 :

12.1.

img_3480.jpgPrvní výprava letošního roku měla původně mířit do Brna, ale akce se nakonec neuskutečnila. Kvůli tomu byl naplánován náhradní program - prohlídka úkrytů v Kuřimi. Nakonec dorazil jen Jura Vaněrek, ale i tak byla akce vydařená. ZDE jsou k vidění fotky od Jury. Já jsem zpracoval fotoreportáž na rajče, která je ZDE.

 

 

2.2.

img_3702.jpgS Jurou jsme se vydali do Rebešovic na průzkum bývalého SVS 2.divize PVOS. Nádherný objekt si zaslouží kvalitnější nafocení s násvity, takže akce nebyla poslední. Odpoledne jsme se spolu vydali na známou Stránskou skálu a plánovali zde, jak natáhnout kabely od světel na násvity a zjišťovali, kolik jich bude potřeba.

 

 

27.2.

img_3805.jpgDostal jsem možnost nahlédnout do městské kroniky, když jsem hledal informace o rybníku. Nalezl jsem zde jen pár informací o jeho výstavbě. Kromě toho jsem stihl prohlédnout i záznamy z první republiky, druhé světové války i poválečné doby, kde je mj. i záznam o zabrání Zlobice armádou. Cestou zpět si všímám, že začíná likvidace zahrádek u polikliniky, kde má stát CENTRUM OBCHODU A SLUŽEB.

 

2.3.

img_3866.jpgPokračuji v dokumentaci zahrádek. Dnes už nestojí žádný plot. Potkáváme množství lidí, kteří si odnášejí vše, co zahrádkáři zapomněli. Našli jsme ježka, chudák asi umrzl. Začínají být zasypávané sklepy.

 

 

 

17.3.

img_3914.jpgDnes znovu fotím zahrádky, začíná navážení hlíny z prostoru u LIDLU, kde má vyrůst KiK. Začíná zavážení prostoru zahrádek hlínou.

 

 

 

 

28.3.

img_4281.jpgProběhla další velká akce s Jurou a Pavlem S. během které jsme navštívili prostor provizorního VS 76.plrb a NS-4 v Tuřanech, SVS 76.plrb a NS-4 v Újezdu u Brna a prostor bývalého 6.plro 76.plrb v Sokolnicích. Tam už je kompletné zbouráno, nestojí ani baráky v části B a v Céčku už je skoro všude definitivně zarovnáno. Škoda nádherně zachovalého oddílu.

 

 

28. - 29.6.

img_5272.jpgBěhem těchto dvou dnů proběhl cyklovýlet vedený po okolí Žďáru nad Sázavou, odkud jsme se následně vydali domů. Nocleh na této akci byl zkouškou vybavení na plánovanou velkou letní akci SUDETY.

 

 

 

1. - 5.7.

img_5361.jpgMé první průvodcovské působení na Boudě, od této doby mě zde můžete pravidelně potkávat.

Ve středeční podvečer jsem stihli navštívit okolí českých Petrovic.

 

 

 

24.7.

img_5824.jpgNavštívil jsem staroměstskou pevnostní linii. Nedokončené objekty vypadají opravdu zajímavě. Do toho množství řopíků doplněných zákopy. Prostě nádhera, mohu všem doporučit.

 

 

 

10. - 13.8.

img_6219.jpgběhem těchto 4 dnů proběhla námi dlouho plánovaná akce SUDETY. Původním plánem bylo projet si část trasy závodu 1000miles, ten jsme ale časem mírně přehodnotili tak, že pojedeme po trase závdou z Mladkova přes Boudu, Suchý vrch a mnoho dalších míst do Františkova, kde byl cíl 500 mílové trasy. odtud měla vést naše vlastní trasa přes Prostějov a Blansko do Kuřimi. V terénu jsme si trasu mírně poupravili a kus jeli po silnici.

 

25. - 29.8.

img_6337.jpgDalší akce na Boudě a Hůrce, během ní fotím další části podzemí Hůrky.

 

 

 

 

Zatím neproběhlo mnoho akcí a na stránkách se neudálo mnoho změn, ale to neznamená, že spíme. Kolega pravidelně pátrá v archivech a já se snažím domluvit exkurze do dalších zajímavých míst + občas tvořím 3D fotorealistické modely do Google Earth, část jich již byla schválena je v něm k vidění (např. některé budovy v části B v Omicích a Ořechově).