Jdi na obsah Jdi na menu
 


Protiletecké úkryty v Kuřimi

O existenci úkrytů jsem se dozvěděl v roce 2007. Úkrytům jsme tehdy říkali únikové štoly z fabriky, ale od té doby se hodně věcí změnilo. Začali jsme po nich rozsáhlé pátrání a vsoučasné době máme z původních 11 potvrzených 13 potvrzených a 2 nepotvrzené.

O kuřimských úkrytech toho bylo napsáno již mnoho, dokonce v klubovém časopisu KHV Brno byly celkem tři články. I na všech možných webových stránkách bylo již něco málo napsáno. My jsme ale moc věcí z jejich průzkumů nevyužili. Dokonce i již vžité číslování jsme pro naše podmínky změnili.

Na můj popud byla kromě průzkumu vytvořena přednáška, která byla přednesena na srazu KHV Brno. Kdo si ji chce prohlédnout je k dispozici v Městské knihovně Kuřim.

Někdy se o nich hovoří jako o protileteckých zákopech nebo o bunkrech. Dle nás není zrovna moc správný ani dobový název protiletecké kryty, protože neposkytují ochranu před pumami a nejspíše i před plyny, ale jen před tlakovou vlnou a střepinami, proto jsme si vybrali termín protiletecké úkryty nebo jenom úkryty, ale nejdoslovnější překlad slov LS.-Deckungräben je protiletecký krytý zákop.

 

Příspěvky

Velký nouzový východ - co to vlastně je?

1. 12. 2012

Jelikož 7. července tohoto roku proběhla výprava zaměřená na odkopání a změření části velkého nouzového výlezu úkrytu 5, rozhodl jsem se vám něco málo o jeho záhadě povědět.

 

Netradiční vycházka

10. 2. 2012

Pro naše spolužáky jsme si připravili velice netypickou vycházku, ze které si všichni odnesli nevšední zážitek. Vyčistili jsme úkryt Uk-7, umístili do něj expozice a na jeden den speciálně pro ně otevřeli, ale když si vzpomenu na tu dřinu, která tomu předcházela, uff ...

 

Základní popis

18. 12. 2011

V tomto článku jsem se rozhodl vám stručně popsat nám již dlouho známé protiletecké úkryty v Kuřimi. Veškeré údaje zde popsané pocházejí z našich průzkumů, nikoliv z předpisů ani popisů jiných badatelů. Nejznámějšímu předpisu ( Az. 41 L 42 39 Nr. 4718/43 g (L.In. 13/3 II B a) - Bestimmungen für den Bau von Deckungsgräben ) se bude věnovat některý z dalších článků na tuto tématiku ...